Rejon Koluszki 

Trasa Niebieska - im. Matki Boskiej 

Częstochowskiej  

przebieg trasy Koluszki kościół p.w. św. Katarzyny Aleksandryjskiej → Żakowice → Różyca → Kaletnik → Borowa → Gałków Mały → Gałków Duży → Janówka → Jordanówek → Gałkówek-Kolonia → Czyżyków → Małczew → Helenów → Paprotnia → Polik → Brzeziny kościół pw. Podwyższenia Krzyża
długość trasy 31 [km]  
suma podejść 292 [m]
aktualizacja marzec 2024

! znakiem wykrzyknika oraz podkreśleniem oznaczono miejsca, w których należy zwrócić szczególną uwagę, aby nie pomylić drogi.

† znakiem Krzyża oznaczono miejsca, w których należy rozpocząć rozważanie kolejnej stacji Drogi Krzyżowej.             

Zasady poruszania się na trasie
Z myślą o bezpiecznym przebyciu trasy EDK zalecamy, aby: 

⇒ poruszać się w zwartych grupach, liczących nie więcej niż 10 osób; 

⇒ każda osoba miała założone elementy odblaskowe; 

⇒ na drogach poruszać się zgodnie z zasadami ruchu drogowego (idziemy lewą stroną jezdni, jeden za drugim), pierwsza osoba w grupie ma zapaloną latarkę ze światłem białym skierowanym do przodu, ostatnia osoba w grupie ma zapaloną latarkę ze światłem czerwonym skierowanym do tyłu; 

⇒ podczas czytania rozważań kolejnych stacji Drogi Krzyżowej oraz innych postojów zatrzymać się w miejscu bezpiecznym, oraz nie utrudniać przemieszczanie się innym uczestnikom EDK oraz osobom nie uczestniczącym w EDK; 

⇒ dbać o bezpieczeństwo własne oraz innych. 

W trakcie Ekstremalnej Drogi Krzyżowej obowiązuje Reguła Milczenia. Obowiązuje ona od momentu rozpoczęcia EDK, czyli od chwili wyruszenie na trasę. Uszanuj prawo innych uczestników do głębokiego przeżywania Misterium Drogi Krzyżowej, dzięki możliwości spotkania z Bogiem w ciszy i skupieniu. Zwróć uwagę osobom łamiącym tą regułę.

W razie niebezpiecznej sytuacji na trasie… 

Ze względu na przebieg tras EDK, często to Ty będziesz jedyną osobą, która będzie mogła pomóc innemu uczestnikowi. Dlatego nie wahaj się zareagować gdy widzisz że ktoś ma problemy. W szczególności przerwij zasadę milczenia i udziel pomocy, jeżeli:

⇒ ktoś uległ wypadkowi lub nagłemu zachorowaniu; 

⇒ ktoś leży lub siedzi bez ruchu; 

⇒ ktoś ma problemy z chodzeniem, oddychaniem, itp; 

⇒ ktoś nadaje sygnał ratunkowy. 

Jeżeli znajdziesz się w takiej sytuacji po pierwsze upewnij się, że Tobie nie zagraża niebezpieczeństwo, a następnie zacznij udzielać pomocy. Jeżeli sytuacja przekracza Twoje umiejętności, wezwij pomoc dzwoniąc na numer ratunkowy 112.

Kościół pw. Katarzyny Aleksandryjskiej w Koluszkach (0 km) 

1.      Po wyjściu głównymi drzwiami kościoła, skieruj się prosto i wyjdź poza jego teren do ulicy Słowackiego. Tu skręć w lewo i idź chodnikiem po lewej stronie (ok. 300m).

2.      Skręć w prawo odchodzącą ulicę Armii Krajowej idź cały czas prosto ok. 1,0 km aż do przejazdu kolejowego.

3.      Tuż przed szlabanem kolejowym skręć w prawo w ul. Łódzką i idź dalej prosto mając po lewej wysoki betonowy płot oddzielający ulicę od torów kolejowych. Po 100 m na rozwidleniu dróg idź gruntową drogą cały czas prosto wzdłuż betonowego płotu. Po ok. 250 m od rozwidlenia skręć w lewo w niski betonowy tunel, aby przejść pod torami. Uwaga schyl się - niskie przejście!

4.      Za tunelem lekko skręć w prawo i po wejściu do lasu skręć zaraz w prawo idąc skrajem lasu mając tory po prawej stronie.

5.      Po 350 m wędrówki skrajem lasu dochodzisz do rozwidlenia ścieżek, gdzie skręcacz w lewo lekko po skosie.

6.      Po 250 m wychodzisz z lasu dochodząc do drogi wojewódzkiej, którą przecinasz idąc dalej prosto ul. Główną (po prawej stronie widzisz tablicę miejscowości Różyca a po lewej Kaletnik). Po 100 m dochodzisz do przejazdu przechodząc przez tory kolejowe idąc cały czas prosto 1,0 km od wyjścia z lasu.

7.      Kiedy dojdziesz do rozwidlenia dróg, na którym ul. Główna skręca w prawo, ty skręcasz w lewo w ul. Cmentarną. Po prawej stronie widać tabliczkę kierunkową miejscowości Kaletnik

8.      Idąc krętą ul. Cmentarną ok. 300 m aż dojdziesz do skrzyżowania, gdzie zgodnie z pierwszeństwem ruchu skręcisz w prawo w ul. Kościelną.

9.      Po ok. 150 m dochodzisz do kościoła po lewej stronie ulicy.

† STACJA I – Kościół p.w. Najświętszego Serca Jezusowego w Kaletniku (odległość od początku trasy 3,8 km)

1.      Po wyjściu kościoła idź cały czas prosto ul. Kościelną zgodnie z pierwszeństwem ruchu, po ok. 1,3 km dochodząc do lasu. 

2.      Wchodzisz do lasu, gdzie droga z asfaltowej przechodzi w gruntową. Tuż po wejściu droga skręca lekko w lewo. Dalej prosto przez las ok. 550 m aż do wyraźnego skrzyżowania leśnych dróg. Tu skręć w prawo. 

3.      Stąd przez las prosto ponad 780 m, aż do poprzecznie przebiegającej dróżki leśnej na skraju lasu i pól uprawnych. Tu skręć w lewo. 

4.      Dalej prosto leśną ścieżką wzdłuż granicy lasu mając las po lewej, a pola po prawej stronie.

5.      Po ok. 600 m tej leśnej ścieżki opuszcza ona las. Po wyjściu z narożnika lasu po 30 m dochodzisz do zakrętu drogi asfaltowej. Wejdź na nią i skręć w prawo. 

6.       Po ok. 600 m droga dochodzi do skrzyżowania z poprzecznie przebiegającą drogą wyższej kategorii – ul. Długą w miejscowości Borowa. Dokładnie w tym miejscu stoi murowana beżowa kapliczka.

 

† STACJA II – Borowa, ul. Długa (odległość od początku trasy 7,6 km)

1.      Od kapliczki dalej w lewo chodnikiem po prawej stronie drogi. 

2.      Po ponad  400 m skręć w niepozorną drogę pomiędzy zabudowaniami - tuż przed czerwonym hydrantem oraz stacją transformatorową wiszącą na narożnym, betonowym słupie. Dróżka wiedzie początkowo wzdłuż betonowego płotu po lewej. Wyprowadza na pola z kępami drzew po prawej, po czym wprowadza do lasu. Zaraz po wejściu do lasu skręcasz łukiem w prawo wychodząc na wprost pola uprawnego. Tu skręć w lewo i kontynuuj marsz mając las po lewej i pole po prawej stronie. 

3.      Po chwili po prawej pojawiają się zabudowania. Idąc Cały czas wzdłuż lasu ul. Partyzantów mijasz po prawej stronie prostopadłe uliczki osiedlowe. Odtąd droga pomiędzy lasem a budynkami non stop ponad 500 m prowadzi po betonowych płytach, dopóki po prawo nie znikną budynki. 

4.      Po ok. 700 m idąc cały czas wzdłuż lasu dochodzimy do skrzyżowania dróg tuż przy lekko pochylonej brzozie skręcasz lekko w lewo wchodząc do lasu. Po ok. 30m mijasz po prawej stronie gęstwinę krzaków malin.

5.      Po ok. 350 m od wejścia do lasu wychodzisz z lasu wchodząc skręcasz ostro w prawo na drogę z betonowych płyt a po 50 m skręcasz w lewo w ul. Napoleońską, aby zaraz zmienić na drogę asfaltową.

6.      Idąc caly prosto dochodzisz do skrzyżowania z drogą wyższej kategorii (ul. Łódzką) mając po prawej krzyż tuż przy skrzyżowaniu dróg.

† STACJA III – Gałków Mały ul. Napoleńska / ul Łódzka (odległość od początku trasy 10,2 km)

1.      Idź dalej prosto ul. Brzezińską ul. Łódzką, aby po 550 m dojść do tunelu. 

2.      Przejdź tunelem pod taorami i idź chodnikiem ul. Dzieci Polskich ponad 600 m do skrzyżowania ulic asfaltowych. Przejdź skrzyżowanie na wprost w kierunku „Brzeziny”. 

3.      Po 300 m po lewej stronie drogi przejdź przez parking samochodowy i wejdź do kościoła.

† STACJA IV – Kościół p.w. Św. Trójcy w Gałkowie Dużym (odległość od początku trasy 11,8 km)

1.      Uwaga! Od kościoła powracasz 300 m do skrzyżowania. Na nim skręć w prawo.

2.      Dalej cały czas ok. 900 m asfaltową ul. Główną w obszarze zabudowanym wsi Gałków Duży, aż do lasu.

3.      Po lewej zaczyna się las; po prawej boisko; kończy się asfalt. Wchodzisz do lasu gruntową drogą leśną, która z lewej strony mija czerwoną tablicę „Obszar Natura 2000 Buczyna Gałkowska…”.

4.      Po chwili za lekkim łukiem drogi w prawo, na rozwidleniu skieruj się w drogę pomiędzy 2 zielono-białe słupki. Stąd non stop wygodnym duktem leśnym prosto ponad 1 km, niezależnie od skrzyżowań leśnych dróg.

5.      Tuż przed widocznymi zabudowaniami wsi Janówka dukt leśny skręca wyraźnie w lewo. Ty jednak pójdź kilkadziesiąt metrów na wprost w kierunku zielono-białych słupków. Blisko nich stoi 2 metrowej wysokości krzyż z numerem stacji V.

† STACJA V – Las przed wsią Janówka  (odległość od początku trasy 14,5 km)

1.      Pójdź dalej za krzyż i wejdź w prawo na leśną drogę pomiędzy lasem a ciągiem zabudowań. Teraz idziesz non stop ok. 1,5 km mając zabudowania po lewej swej stronie, a las po prawej.

2.      Po minięciu ostatnich budynków ścieżka ta dochodzi do poprzecznej drogi, przed którą po prawej stronie leżą sterty ściętych gałęzi i drzew. Tu skręć w prawo w drogę gruntową, aby po 100 m łuku skręcającego w lewo wyjść z lasu na asfalt. 

3.      Dalej prosto 700 m asfaltem aż do drogi z pierwszeństwem przejazdu w Gałkówku Kolonii. 

4.      Tu skręć w prawo podążając za białą tabliczką łódzkiego szlaku konnego z napisem „Cmentarz wojenny w Witkowicach”. 

5.      Dalej prosto ok. 600 m. Po lewej stronie drogi wypatruj ogrodzonej murowanej kapliczki koloru beżowego tuż przy bramie wjazdowej na posesję.

† STACJA VI – Gałkówek Kolonia (odległość od początku trasy 17,7 km)

1.      Idź dalej ciągle prosto drogą asfaltową obszarem zabudowanym; po ok. 600 m po prawej stronie drogi mijasz szkołę. 

2.      Po kolejnych 800 m po prawej stronie drogi - naprzeciwko posesji z nr 49 zatrzymaj się przy krzyżu i figurce M.B. stojącej u jego stóp.

† STACJA VII – Gałkówek Kolonia (odległość od początku trasy 19,0 km)

3.      Idąc dalej tą drogą po ok. 100 m po lewej stronie mijasz zalesione pozostałości cmentarza ewangelickiego. Tuż za nim tablica kończąca wieś Gałkówek Kolonia oraz 2 tabliczki kierujące na cmentarz wojenny w Witkowicach. Tu za sugestią tabliczek skręć w asfaltową drogę w lewo. 

4.      Stąd cały czas prosto 900 m asfaltem; najpierw w dół, później pod górę. Po prawej rozpoczyna się las. Po chwili pojawia się drewniano-murowane ogrodzenie lasu – cmentarza wojennego.

5.      Wejdź w przerwę płotu i od razu skręć w lewo mijając pierwszy obelisk. Idąc dalej po ok. 20 m po prawej stronie stoją: wysoki drewniany krzyż oraz głaz upamiętniający Polaków poległych w bratobójczych walkach, walczących w armiach obu zaborców.

† STACJA VIII – Witkowice – cmentarz wojenny Pustułka (odległość od początku trasy 20,2 km)

1.      Dalej kieruj się ok. 100 m lasem idąc dróżką przebiegającą blisko ogrodzenia – równolegle do drogi asfaltowej. Wyjdź przez kamienną bramę cmentarza i powróć do asfaltowej drogi. 

2.      Przez ponad 1 km idź cały czas drogą z pierwszeństwem ruchu. Droga najpierw delikatnie pnie się pod górę; mija kilka zabudowań oraz odchodzących poprzecznie dróg. Zbiegając lekko w dół kończy się na przebiegającej poprzecznie asfaltowej drodze z tablicą sygnalizującą początek wsi Witkowice. Tu skręć w lewo.

3.       Dalej idź prosto ok. 500 m, aż do zabudowań wsi Małczew. Po minięciu dwóch pierwszych domów, po lewej stronie drogi w zaokrąglonym narożniku ceglastego muru zobaczysz otoczoną niskim błękitnym płotem wbudowaną weń kapliczkę MB Częstochowskiej w postaci witrażu.

 STACJA IX – Małczew - kapliczka w ceglastym murze (odległość od początku trasy 22,7 km)

1.      Po minięciu ceglastego muru i zabudowań dawnego PGR z dużym napisem „Małczew” po prawej swej stronie mijasz jeziorko i dalej idziesz prosto asfaltową drogą wzdłuż porastającego ją po lewej stronie ciągu starodrzewu.

2.      Droga dołącza do przebiegającej poprzecznie drogi wyższej kategorii. Tuż przed nią po prawej stronie stoi metalowy szary krzyż.

† STACJA X – Małczew skrzyżowanie dróg (odległość od początku trasy 22,7 km)

1.      Skręć w lewo w kierunku Andrespola (brak oznaczeń). 

2.      Po ok. 100 m skręć w prawo w drogę asfaltową zgodnie z tablicą: „Szkółka dużych drzew”. 

3.      Przez następne 900 m asfaltowa droga zasadniczo przebiega prosto. Pod koniec skręca lekko w prawo do skrzyżowania asfaltowych ulic. 

4.      Tuż przed skrzyżowaniem po prawej stronie miniesz budkę blaszanego zielonego przystanku autobusowego. Zaraz za nim stoi murowana kapliczka w kolorze beżowym, ogrodzona niskim metalowym płotem.

† STACJA XI – Helenów (odległość od początku trasy 23,7 km)

1.      Przechodzisz skrzyżowanie na wprost. Po niecałych 400 m droga skręca lekko w prawo, idziesz cały czas prosto.

2.      Tuż za zakrętem przechodzisz wzdłuż zagajnika, który jest po lewej stronie drogi. Mijasz pola, dochodzisz do luźnych zabudowań przy drodze, które mijasz.

3.      Cały czas idziesz prosto drogą między polami dochodząc do kolejnych zabudowań tuż za prostopadłą drogą odchodzącą w prawo. Za linią zabudowań po prawej stronie dochodzisz do murowanej kapliczki.

† STACJA XII – Paprotnia (odległość od początku trasy 25,3 km)

1.      Idziesz cały czas prosto dochodząc do aż do poprzecznie przebiegającej drogi krajowej nr 72 Łódź – Brzeziny - Rawa Mazowiecka. Przecinasz ją ciągle idąc prosto. Uwaga; wzmożony ruch samochodowy!

2.      Po przejściu drogi krajowej wchodzisz na wprost na drogę gruntową. Po prawej mijasz mały parking oraz leśny bar. Dalej ok. 700 m idziesz wzdłuż lasu mając las po prawej, a pola po lewej swojej stronie. 

3.      Kolejne 500 m tej drogi pokonujesz pośród otaczających ją pól uprawnych. Dochodzisz do drewnianego domku z nr 40 po lewej stronie i z wysokim drzewem wraz z dwoma leżącymi kamieniami. Tu następuje skrzyżowanie z drogą asfaltową; wieś Polik. Skręć w prawo. 

4.      Przez najbliższe 900 m mijasz zabudowania wsi Polik prawie wyłącznie po lewej stronie drogi (pojedyncze napisy przy posesjach). Droga początkowo opada, po czym nieregularnie pnie się pod górę.

5.      Dochodzisz do rozłożystego dębu po lewej stronie drogi, na którym jest zawieszona mała drewniana kapliczka.

† STACJA XIII – Brzeziny; ul. Ludowa - drewniana kapliczka na drzewie (odległość od początku trasy 28,7 km)

1.      Kończy się asfalt. Dalej idź ok. 2 km cały czas tą samą drogą początkowo lekko krętą, mijając najpierw kilka domów po obu stronach drogi oraz grupy drzew i zagajników po prawej. 

2.      Później droga prostuje się, delikatnie, ale systematycznie schodząc w dół. Mijasz tylko pojedyncze domy po lewej stronie. 

3.      Ostatnie 300 m pokrywa asfalt. Po prawej stronie parking, a w głębi za nim kaplica cmentarna. Przejdź przez parking do kaplicy. 

4.      Powróć do ulicy. Kontynuuj marsz mając kamienny mur cmentarny po prawej stronie.

5.      Po dołączeniu do jezdni wyższej rangi jeszcze ok. 100 m kieruj sie wzdłuż muru cmentarza, po czym skręć w lewo w ul. Słowackiego.

6.      Idź nią ok. 400 m przecinając jedno skrzyżowanie z asfaltowymi uliczkami.

7.      Skręć dopiero w drugą ulicę w prawo (ul. Chopina – bez oznaczeń) i idź nią do samego końca (ok. 200 m), dochodząc do dużej figury Matki Bożej. 

8.      Przy niej skręć w prawo na schody kierujące wprost do bramy wejściowej w szczycie kościoła. Obejdź kościół, aby skierować się do wejścia głównego.  W kościele kończy się trasa Ekstremalnej Drogi Krzyżowej.

† STACJA XIV – Kościół p.w. Podwyższenia Krzyża w Brzezinach (odległość od początku trasy 31,0 km)